Stiri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Industria deja existenta in oras nu este supusa strict "vointei" UE.Sunt destule cazuri de fabrici in "centrul"orasului , care functioneaza si nu le-a mai mutat nimeni, ma refer aici,in peninsula iberica.
Probabil UE se refera la constructii noi, ce trebuiesc facute intr-o zona industriala special amenajata, la periferia orasului.

Apoi, sa mute Electro...cred ca nu iti dai seama de ce spui.
Electroputere se afla pe fosta strada Caracal, actual bd.Decebal, iar peste drum de Electro gasesti fosta IUG, gasesti RELOC-ul, gasesti fosta 7 Noimebrie etc.Deci o zona industriala ditamai, ce se intinde pe vreo 2 km de-a lungul acestui "bulevard", pe o parte si pe alta.Daca motivul principal ar fi poluarea fonica, pentru a muta acestor fabrici,atunci este total nefundamentat, pentru ca , majoritatea fabricilor pomenite de mine sunt izolate fonic, in mod natural, prin liziere de copaci si arbusti.Nu imi aduc aminte vreodata sa fi auzit vreun zgomot din interiorul acestor fabrici, in perioada in care lucrau la adevarata lor capacitate...in timp ce ma plimbam pe "bulevard".

In alta ordine de idei, Grampet-ul contine GFR-ul, care are material de tractiune ce trebuie inlocuit, reparat.Asta ar fi o logica a acestei achizitii.Insa mi-e teama ca nu cumva sa aiba de a face ,indirect, cu alte alte manarii ce vizeaza CFR-ul... :fluierat:
 
Nu stiu cu exactitate legislatia UE. este posibil ca doar depasire aunor norme de poluare sa insemne plecarea respectivelor facilitati, dar la noi pe acest considerent s-au daramat o groaza de fabrici...
Mai mult decat atat intre aderarea Spaniei&Porto si aderarea Romaniei este o diferenta considerabila... Noi am semnat in 2004 Trtatatul de aderare cu multe aspecte nediscutate, nenegociate numai din graba ca un anumit partid politic sa se bucure ca a facut acest lucru.
Divagam deja, de asta, ma refer la aspectele aderarii...

Revenind la Electroputere: mai stie cineva daca mai detine Licentele (planuri, etc) pentru EA-uri sau au ajuns la Softronic?
 
UE nu ne-a obligat ,,pe fa???" s?? închidem industria. Dar e clar c?? ne-au luat doar ca pia??? de desfacere pentru marfa lor (de la cartofi la locomotive) ?i c?? asta a fost inten?ia lor.

Electroputere nu mai are în obiectul de activitate produc?ia de locomotive. Nici nu ?tiu dac?? mai are cum s?? produc?? asta, ?inând cont c?? jum??tate din Electroputere a devenit EP Mall (sau cum i-o mai zice). M?? îndoiesc c?? Softronic a cump??rat ceva... mai ales c?? datele tehnice nu intr?? sub inciden?a drepturilor de autor (legea 8/1996), iar Electroputere nu a comentat nimic. în plus, boghiurile sunt produse de Caromet (?i locomotivele produse la Ep tot boghiuri de Caromet aveau), iar de drepturi de autor pe forma cutiei nu cred c?? auziser?? ai no?trii în 1991, când a ie?it ultimul EA.
 
Daca tot au folosit o fotografie de a mea hai sa pun stirea:

http://www.ziarelive.ro/stiri/privatizarea-cfr-marfa-aprobata-de-csat-strategia-in-guvern.html
 
Ieri la Radio Iasi a fost ceva stire/reportaj despre linia Viseu de Jos - Borsa, cica se va redeschide pentru traficul de persoane si de marfa. Linia a fost afectata de inundatii acum cativa ani.
 
Eusebiu "bacsi".....fi bun ?i d?? un "link" pentru Vi?eul de Jos-Bor?a de pe "face-buci"......c?? eu data-m ?i no fo' niica de g??st (g??sit)......Chiar eu fosta-m pus o poz?? aci, cu ?inele suspendate peste o gaur?? de vreo 6m adâncime, când intrii în Bor?a- dinspre Vi?eu-dup?? barier?? la 80-100 de metri, loc unde râul din zon?? a s??pat sub terasament........de-o r??mas "r??posat??" pân?? azi.......când zice?i voi c?? e "utilizabil??".......TARE M-A???ž BUCURA........
 
Buuunnnn r??uuuu....."Acest con?inut este indisponibil momentan"......spune "face-buci"...Deci, mai a?tept??m !!
 
..."o locomotiv?? aburoas?? care trece chiar pe lâng?? hotel"....stimate coleg...din ce an era reclama la hotelul din zon?? ???? Cum am mai spus, la trecerea mea prin zon??, în august 2011, era , înc?? "un mare h??u" sub ?ine, treasamentul fiind sp??lat cu mult timp în urm?? de apele Vi?eului, cu 300 de metri înainte de gar??.....?inele aveau ?i ele un strat generos de rugin?? - semn de neutilizare......
Dac?? 2012 a fost anul repara?iei terasamentului ( de la nivelul apei la nivelul ?inelor erau vreo 6-6,5 metri în??l?ime), înseamn?? c?? s-a "muncit ceva" pentru a astupa sp??l??tura din terasament.....dac?? e real, e un semn bun prin marasmul de azi al vie?ii noastre !!!
 
A?a cum spuneam din week end ul trecut. Pozele nu stiu de unde sau de cand sunt, dar ar fi ditamai minciuna din partea lor pt ca puneau accent pe locomotiva si tren .

EMT (editat mai tarziu):

uite si link-ul respectiv cu reclama... Cred ca am facut o gafa si am mai pus-o aici undeva...
http://oferte-travel.groupon.ro/17372990?nlp=&CID=RO_CRM_1_0_0_41&a=2525
 
Scrie undeva in reclama ca pozele respective reprezinta o obligatie contractuala? Scrie undeva ca in pachetul turistic este inclusa si plimbare cu trenul? Asta este stire? Postare de dragul postarii? Nu ar trebui sa ne gandim de doua ori inainte de a spune sau scrie ceva?
Daca vad in presa un articol despre CFR, ilustrat cu o poza cu TGV, inseamna ca la CFR pot calatori cu TGV??? :D
 
ionut07, imi cer scuze daca te-am ofensat cu aceasta informatie (chit ca derivata dintr-o reclama) care venea doar sa sublinieze o stire data de un coleg prin prisma faptului ca cineva a bagat acest tren in reclama sa. Nu scrie ca se asigura calatorie sau asa ceva, dar atunci cand faci publicitate cu o multime de poze cu aceasta cale ferata este din categoria "nu iese fum fara foc". Focul era stirea data de alt coleg.
Am pus linkul numai ca raspuns la userul dimitrov care ma intreba de cand era reclama...

Nici nu am pretins ca respectivul hotel spunea ceva de tren...
 
bogdanra a spus:
Am intalnit in weekend o reclama la un hotel din zona unde peste jumate din poze erau cu linia aceasta si o locomotiva aburoasa care trece chiar pe langa hotel...

Io am un pretin.
îi spune pe numele mic, mare si mijlociu Adobe Ilustartor, sau Photoshop...
Nu ii cuno?ti cumva?
 
http://adevarul.ro/locale/targoviste/galerie-foto-mercedes-spulberat-calea-ferata-cromsteel-Soferul-ignorat-crucea-sfantului-andrei-1_511ad686344a782118335e67/index.htmltab-articol

Ps: DB -ul face ravagii in Târgovi?te :D