Stiri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Astazi in gara Bucuresti Nord a sosit cu un tren locomotiva 91-53-0-480-001-3 care a fost cumparata de CFR!


foto expo 2010


L.E.

un film pana punem pozele
http://www.youtube.com/watch?v=ISY8J7tDpuA&feature=feedu
 
Gam3 a spus:
Astazi in gara Bucuresti Nord a sosit cu un tren locomotiva 91-53-0-480-001-3 care a fost cumparata de CFR!


foto expo 2010


L.E.

un film pana punem pozele
http://www.youtube.com/watch?v=ISY8J7tDpuA&feature=feedu

A venit cu A1724 Tg jiu-Bucuresti Nord
 
@adrian78hd
la ultimul mesaj nu sa da quote.


foto Nicu4

http://www.youtube.com/watch?v=S2v5VZRRbgw

Locomotiva are raport de 120 km./h pentru ca e de marfa defapt, dar poate prinde 160 la ora pt ca are motoare asincrone si o face din motoare.
Saptamana urmatoare locomotiva va fi la Faurei pentru omologare
 
Ei, daca nu face si romanul o tzaraneala nu se poate. Sa vada toata lumea ca chefereul a cumparat si el o locomotiva proprie. Ba chiar productie romaneasca. Parca nu stim deja cine e chefereul, ce hram poarta si ce vrea de la noi.
Una peste alta, chiar imi place la nebunie locomotiva asta. Daca nu ma insel e prima locomotiva ... imi scapa cuvantul, era sa zic tunata :D ... adica desenata pe dinafara ... off ce lapsus am :p
Binenteles din romania, ca pe afara am tot vazut prin poze locomotive de astea ... desenate
 
Cu toate ca nu prea sunt eu adeptul modernizarilor Softronic la design chiar arata bine pacat ca nu vin cu ceva Bo-Bo adica ceva 100% nou..Eu astept sa o testeze pe inel la 200km/h sa vad daca vajaie ca 40-2003 :| :D
 
definiti "tzaraneala" sau "o sigla mai de bun simt..." :roll:

la austrieci nu mai este problema cu litere de o schioapa?sau la DB?sau la CP (portughezi)....de ce trebuie sa facem ca altii...ca daca asa au facut ei,asa trebuie?

personal,gasesc locomotiva interesanta,iar sigla aia mare deloc insolenta :p

inca ceva ...chefereul este si nasul cu care mergi in loc sa platesti biletul, chefereul este pe spinarea contribuabilor, chefereul este motorina,fier vechi, este...multe, multe...stiti voi cum e zicala aia cu furatul caciulii... :|
 
Chefereul in sus chefereul in jos, are vagoane de viteze mari, parca mai are si o locomotiva Phoenix la 2 milioane bucata, mai are chefereul si pe asta acuma, chefereul este motorina furata, fierul vechi, costumele de scafandru, timpii lungi de mers,
ââ???žPatria e casa noastr??/ ???ži gr??dina ?i livada/Verile cu bolt?? albastr??/Iernile cernând z??pada.ââ??

chefereul e in tot si in toate???

Dar liniile pe care sa alerge la capacitate maxima acest material rulant de cine apartin?
Sau mai bine zis de cine vor apartine cind vor fi dupa ani si ani de santiere in care chefereul e banii spalati?
 
Io as fi pus SIGLA aia din usa in usa ! La 200 la ora cat visam noi sa vedem in Romania macar sa fie desenata ca fiind aerodinamica ! :D
 
Imi aduc aminte ca la un moment dat pusesera la metrou intre universitate si unirii nu stiu ce animatie cu coca cola in tunel; trenul trecea cu o anumita viteza pe acea portiune (incetinea) iar ochiul uman vedea animatia ca atare.
In spiritul asta ar putea sa monteze niste sigle de la locomotiva pana la ultimul vagon, incat atunci cand trece trenu sa vezi spre exemplu sobolanul de la cfr (n-am ce face, asa arata sigla :D) dandu-se peste cap sau mai stiu eu ce. Desi la 30 la ora cat merge trenul la noi ne da peste cap toata animatia ... damn, tot nu e bine :p
Si ca tot incearca AF-ul sa ne bage rompetrolu pe gat, desi destul de putina lume este interesata, uite aici model de locomotiva, care cred ca s-ar cumpara destul de bine (eu unul sigur as lua-o). Si da, stiu, matrita de rompetrol exista in proportie foarte mare, iar asta trebuie luata de la zero probabil. Dar am si eu voie sa visez frumos, nu ?
 
Puteau sa faca asa cum e muzeul satului spre rasinari si un loc de depozitat locomotive, poate interesa pe cineva. Din pacate probabil cererea e mica si nu se justifica, dar poate cu putin noroc cand mai ajung prin sibiu sa ajung sa vad si bijuteriile alea, daca nu le-o demonta cineva pana atunci.
 
Erau la furat, cine stie cum au vrut sa taie cu flexul si au sarit scantei.... 8)....sau poate o tigara stinsa in graba, ca sa mearga treaba mai ...repede :D

http://www.adevarul.ro/locale/bacau/Bacau-_O_garnitura_de_tren-facuta_scrum_pe_calea_ferata_0_488351482.html

Marius.
 
macleod a spus:
Imi aduc aminte ca la un moment dat pusesera la metrou intre universitate si unirii nu stiu ce animatie cu coca cola in tunel; trenul trecea cu o anumita viteza pe acea portiune (incetinea) iar ochiul uman vedea animatia ca atare.

Dup?? care a luat foc toat?? reclama ?i a blocat un fir de circula?ie pentru câteva ore :lol:
 
Deci ori managementul e incapabil ori chiar se vrea falimentul la Cfr Marfa

CNH stocheaza huila ca n-are cu ce sa o transporte

http://www.ziare.com/deva/stiri-actualitate/cnh-stocheaza-huila-ca-n-are-cu-ce-sa-o-transporte-2224042
 
cosmin78 a spus:
definiti "tzaraneala" sau "o sigla mai de bun simt..." :roll:

la austrieci nu mai este problema cu litere de o schioapa?sau la DB?sau la CP (portughezi)....de ce trebuie sa facem ca altii...ca daca asa au facut ei,asa trebuie?

Nu trebuie sa copiem pe altii. Ar trebui sa luam lectii de design de la ei. Locomotiva imi place, dar sa strici grafica aia superba cu o sigla asa mare este clar o tzaraneala.
Un Taurus de OBB are grafica lucrata foate bine, sigla incadrata fin. La noi a pus badea Gheorghe sablonul de carton, a tras cu "badanaua" si a iesit ... o tzaraneala.
Daca tie-ti place... :lautar: :lautar: :lautar:
 
adrian78hd a spus:
Deci ori managementul e incapabil ori chiar se vrea falimentul la Cfr Marfa

CNH stocheaza huila ca n-are cu ce sa o transporte

http://www.ziare.com/deva/stiri-actualitate/cnh-stocheaza-huila-ca-n-are-cu-ce-sa-o-transporte-2224042
Apare numele gfr pe acolo. Problema o sa fie pentru termocentrala mintia, ca acolo opereaza numai cfr. In rest, oare cine o sa preia necesarul de transport? Ciuperca de sina intr-un tirfon, ghici gfr ce-i?
 
manlif2_0 a spus:
adrian78hd a spus:
Deci ori managementul e incapabil ori chiar se vrea falimentul la Cfr Marfa

CNH stocheaza huila ca n-are cu ce sa o transporte

http://www.ziare.com/deva/stiri-actualitate/cnh-stocheaza-huila-ca-n-are-cu-ce-sa-o-transporte-2224042
Apare numele gfr pe acolo. Problema o sa fie pentru termocentrala mintia, ca acolo opereaza numai cfr. In rest, oare cine o sa preia necesarul de transport? Ciuperca de sina intr-un tirfon, ghici gfr ce-i?

Pai e luat de GFR tot ce misca de la Livezeni pana la Lupeni manevra la fel si de la Petrila si mi se pare ca si pana la Mintia e castigat din 2012 dar subcontractat la Marfa pentru ca la Gfr aia nu urca cu naveta de 36 de vagoane pana la Banita
 
CFR se preg??te?te pentru sezonul estival: Câte trenuri suplimenteaz?? ?i ce oferte are pentru c??l??tori

http://www.mediafax.ro/social/cfr-se-pregateste-pentru-sezonul-estival-cate-trenuri-suplimenteaza-si-ce-oferte-are-pentru-calatori-8295963
 
Schimbare timpi de mers pe Valea Prahovei

<r>Modificari in circulatia trenurilor pe Valea Prahovei:<br/>
<br/>
începând cu data de 16/17 iunie 2011<br/>
trenul Ister 473-2 Budapesta ââ??â?? Bucure?ti Nord va circula cu orar modificat pe distan?a Bra?ov (plecare 08.28) ââ??â?? Bucure?ti Nord (sosire 11.20); <br/>
trenul accelerat 1642 Baia Mare ââ??â?? Bucure?ti Nord va circula cu orar modificat pe distan?a Predeal (plecare 03.14) - Bucure?ti Nord (sosire 05.40); <br/>
trenul accelerat 1644/1644-1 Sighetu Marma?iei - Bucure?ti Nord va circula cu orar modificat pe distan?a Predeal (plecare 05.36) - Bucure?ti Nord (sosire 08.05); <br/>
trenul accelerat 1742 Satu Mare ââ??â?? Bucure?ti Nord va circula cu orar modificat pe distan?a Predeal (plecare 04.35) - Ploie?ti Vest (plecare 06.54); <br/>
<br/>
începând cu data de 17 iunie 2011<br/>
trenul Dacia 347-2 Viena ââ??â?? Bucure?ti Nord va circula cu orar modificat pe distan?a Bra?ov (plecare 12.40) ââ??â?? Bucure?ti Nord (sosire 15.30); <br/>
trenul intercity 532 Oradea ââ??â?? Bucure?ti Nord va circula cu orar modificat pe distan?a Predeal (plecare 19.46) ââ??â?? Bucure?ti Nord (sosire 22.15); <br/>
trenul rapid 827 Bucure?ti Nord ââ??â?? Sibiu va circula cu orar modificat pe distan?a Bucure?ti Nord (plecare 15.45) ââ??â?? Bra?ov (plecare 19.06); <br/>
trenul rapid 826 Sibiu ââ??â?? Bucure?ti Nord va circula cu orar modificat pe distan?a Predeal (plecare 10.46) ââ??â?? Bucure?ti Nord (sosire 13.10); <br/>
trenul rapid 831 Bucure?ti Nord ââ??â?? Bra?ov va circula cu orar modificat pe distan?a Bucure?ti Nord (plecare 08.45) ââ??â?? Bra?ov (sosire 11.53); <br/>
trenul rapid 832 Bra?ov ââ??â?? Bucure?ti Nord va circula cu orar modificat pe distan?a Predeal (plecare 14.58) ââ??â?? Bucure?ti Nord (sosire 17.25); <br/>
trenul accelerat 1621 Bucure?ti Nord ââ??â?? Sibiu va circula cu orar modificat pe distan?a Bucure?ti Nord (plecare10.50) ââ??â?? Bra?ov (plecare 14.42); <br/>
trenul accelerat 1622 Sibiu ââ??â?? Bucure?ti Nord va circula cu orar modificat pe distan?a Bra?ov (plecare 19.58) ââ??â?? Bucure?ti Nord (sosire 23.15); <br/>
trenul accelerat 1732/1732-1 Gala?i ââ??â?? Bra?ov va circula cu orar modificat pe distan?a Ploie?ti Vest (plecare 10.31) ââ??â?? Predeal (plecare 12.31); <br/>
trenul accelerat 1746/1746-1 Satu Mare ââ??â?? Bucure?ti Nord va circula cu orar modificat pe distan?a Predeal (plecare 18.22) - Bucure?ti Nord (sosire 21.10); <br/>
trenul accelerat 1931 Bucure?ti Nord ââ??â?? Bra?ov va circula cu orar modificat pe distan?a Câmpina (plecare 08.21) ââ??â?? Bra?ov (sosire 10.27); <br/>
trenul accelerat 1930 Bra?ov ââ??â?? Bucure?ti Nord va circula cu orar modificat pe distan?a Bra?ov (plecare 15.50) ââ??â?? Ploie?ti Vest (plecare 18.49); <br/>
trenul accelerat 1745/1745-2 Bucure?ti Nord ââ??â?? Satu Mare va circula cu orar modificat pe distan?a Bucure?ti Nord (plecare 06.25) ââ??â?? Bra?ov (plecare 09.52); <br/>
<br/>
<br/>
începând cu data de 17/18 iunie 2011<br/>
trenul Dacia 346-1 Bucure?ti Nord ââ??â?? Viena va circula cu orar modificat pe distan?a Bucure?ti Nord (plecare 14.45) ââ??â?? Predeal (plecare 16.58); <br/>
trenul Ister 472-1 Bucure?ti Nord ââ??â?? Budapesta va circula cu orar modificat pe distan?a Ploie?ti Vest (plecare 18.27) ââ??â?? Predeal (plecare 20.24); <br/>
trenul intercity 531 (533) Bucure?ti Nord ââ??â?? Oradea va circula cu orar modificat pe distan?a Bucure?ti Nord (plecare 13.30) ââ??â?? Predeal (plecare 15.56); <br/>
trenul accelerat 1641 Bucure?ti Nord ââ??â?? Baia Mare va circula cu orar modificat pe distan?a Bucure?ti Nord (plecare 20.40) ââ??â?? Bra?ov (plecare 00.20); <br/>
trenul accelerat 1643/1643-2 Bucure?ti Nord ââ??â?? Sighetu Marma?iei va circula cu orar modificat pe distan?a Bucure?ti Nord (plecare 16.40) ââ??â?? Predeal (plecare 19.12); <br/>
trenul accelerat 1741 Bucure?ti Nord ââ??â?? Satu Mare va circula cu orar modificat pe distan?a Bucure?ti Nord (plecare 18.55) ââ??â?? Predeal (plecare 21.30);<br/>
<br/>
<br/>
Sursa <URL url="http://www.cfrcalatori.ro">www.cfrcalatori.ro</URL> - comunicate de presa</r>