Colectia personala de machete la scara 1/43

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
301) SKODA FABIA WRC ( 14, D. Auriol / D. Giraudet)
- an 2002
- producator



Macheta este binisor lucrata, fara prea multe detalii.

Interior - vopsit in negru, fara accesorii scoase in evidentza, bord simplu fara instrumente lizibile, rollcage vopsit cu negru, dar exista roata de rezerva.

Exterior - vopsea aplicata uniform si decaluri aplicate decent. Pe capota se afla o gura de aerisire si antena.

- fatza - stergatoare de parbriz turnate in rama geamului si vopsite cu negru, aerisiri vopsite cu negru, foruri din plastic clar, logo SKODA bine pozitionat, radiator aplicat in spatele barei de protectie.

- laterale - la usile din fatza nu exista geamuri, pe gemurile usilor din spate sunt scrise numele pilotului si copilotului, manerele usilor sunt turnate odata cu caroseria, oglinzi retrovizoare negre, jante albe, cauciucuri inscriptionate "Michelin".

- spate - eleron lipit, stopuri din plastic clar.























 
302) SKODA Fabia Combi 1,4 16V
- an 2000
- producator



Macheta arata foarte bine, la fel ca toate machetele produse de

Interior - combinatie de negru cu gri, bord lizibil, oglinda retrovizoare cu "sticla", schimbatorul de viteze si frana de mana redate fidel, scaune si bancheta de culoare gri, centuri de siguranta foarte fin executate, panourile usilor in doaua culori.

Exterior - vopsea aplicata ireprosabil. Suporturile pentru fixarea portbagajului sunt redate exact ca la modelul real.

- fatza - stergatoare de parbriz turnate odata cu rama parbrizului, masca motorului cu rama cromata si logo-ul sunt executate corect, farurile si lampile ceatza sunt din plastic clar, aerisirea din bara de protectie esti din plastic negru, placutza cu numar de inmatriculare.

- laterale - geamuri cu chedere negre (vopsite), manerele usilor turnate odata cu caroseria si vopsite cu negru, bandouri laterale vopsite cu negru, oglinzi retrovizoare cu "sticla", semnalizatoarele de pe aripile fatza sunt vopsite cu portocaliu, jante perforate avand logo-ul "Skoda" in mijlocul acestora.

- spate - lampa "stop" este din plastic clar, la fel ca si blocurile optice, decalurile sunt corect pozitionate, stergatorul de parbriz este turnat odata cu rama lunetei si vopsit cu negru, placutza cu numar de inmatriculare, tzeava de esapament vopsita cu argintiu.

Macheta a iesit din service, fiind putin accidentata. Imi place machetutza, fiind ingrijit lucrata si cu detalii frumos redate.

















 
303) SKODA Octavia I Typ 1U
- an 1996
- producator
- se deschid usile
- suspensii




Macheta am primit-o de la o Reprezentanta Skoda. Avea oglinzile rupte si masca vopsita. Eu am vopsit doar stopurile, semnalizatoarele laterale si chederele geamurilor.

Interior - slab realizat, fara detalii surprinzatoare, bord simplu, panourile usilor lipsesc cu desavarsire, nu exista oglinda retrovizoare.

Exterior - vopsea aplicata frumos, fara aspect de "coaja de portocala"

- fatza - stergatoare turnate odata cu parbrizul, faruri si semnalizatoare din plastic, grila vopsita, fara logo, bandoul de pe spoiler este de fapt... autocolant, "placutza" cu numele modelului..

- laterale - manerele usilior sunt turnate si vopsite (de mine), bandourile sunt tot din autocolant, oglinzi retrovizoare fara "sticla", jante cromate.

- spate - luneta simpla (am facut eu chederele), blocuri optice din plastic rosu, bandoul de pe spoiler este tot din autocolant, "placutza" cu numele modelului.

Daca am sa gasesc acest model fabricat de ABREX, imi voi lua o macheta, deoarece cea de la KADEN este foarte slab realizata, dar in 2001 cand am facut rost de ea, mi se parea o super macheta, mai ales ca avea suspensii si se deschideau usile.

















 
304) SKODA Octavia II TDI Typ 1Z
- an 2004
- producator



Inca o macheta trecuta prin Service-ul OLECO Motors pentru o mica reparatie.

Interior - in doua nuante negru/gri, bord foarte bine detaliat, panourile usilor cu detaliile aferente vopsite cu argintiu, scaunele corect redate, bancheta din spate dispune de centuri de siguranta, pedale corect facute, oglinda retrovizoare cu "sticla".

Exterior - vopsea aplicata corect, fara imperfectiuni.

- fatza - stergatoarele de parbriz sunt aplicate, masca radiatorului facuta din plastic negru, cu marginea cromata si logo-ul "Skoda" sunt frumos reproduse, farurile, semnalizatoarele si lampile de ceatza sunt din plastic clar, transparent. De subliniat ca sunt excelent realizate, fara nituri. Gura de aerisire din spoiler, este corect reprodusa, fiind din plastic negru. Exista si placuta cu numele modelului. Bandourile de pe spoiler sunt vopsite cu negru si dau senzatia ca sunt din cauciuc.

- laterale - marginile geamurilor sunt vopsite cu negru, oglinzile retrovizoare dispun de "sticla", bandourile laterale sunt vopite cu negru, manerele usilor sunt turnate odata cu caroseria, dar sunt bine evidentiate, jantele sunt vopsite cu argintiu iar in mijlocul acestora se afla logo-ul "Skoda". De asemenea se vad discurile de frana si etrierii.

- spate - luneta bine realizata, blocurile optice din plastic transparent de culoare rosie, decaluri excelent aplicate, placuta cu numele modelului, bandoul de pe spoiler este vopsit cu negru, imitand foarte bine cauciucul existent pe masina reala.

Macheta este foarte corect reprodusa, fiind una din cele mai bine realizate machete produse de . Recomand fanilor Skoda aceasta macheta. Detaliile si finisarile sunt excelente.

















 
305) SKODA Octavia Combi Scout
- an 2004
- producator



Si aceasta macheta a trecut prin Service-ul OLECO Motors pentru ca avea puntea rupta.

Interior - in doua nuante negru/gri, bord foarte bine detaliat, panourile usilor cu detaliile aferente vopsite cu argintiu, scaunele corect redate, bancheta din spate dispune de centuri de siguranta, pedale corect facute, oglinda retrovizoare cu "sticla".

Exterior - vopsea aplicata ireprosabil. Suporturile pentru fixarea portbagajului sunt redate fidel.

- fatza - stergatoarele de parbriz sunt aplicate, masca radiatorului facuta din plastic negru, cu marginea cromata si logo-ul "Skoda" sunt frumos reproduse, farurile, semnalizatoarele si lampile de ceatza sunt din plastic clar, transparent, fara nituri. Gura de aerisire din spoiler, este corect reprodusa, fiind din plastic negru. Exista si placuta cu numele modelului. .

- laterale - marginile geamurilor sunt vopsite cu negru, oglinzile retrovizoare dispun de "sticla", manerele usilor sunt turnate odata cu caroseria, dar sunt bine evidentiate, jantele sunt vopsite cu argintiu, iar in mijlocul acestora se afla logo-ul "Skoda". De asemenea se vad discurile de frana si etrierii.

- spate - lampa suplimentara "stop" este vopsita, blocurile optice sunt din plastic transparent de culoare rosie, decaluri excelent aplicate, placuta cu numele modelului, tzeava de esapament vopsita cu argintiu.

Macheta arata foarte bine, detaliile si finisarile sunt excelente.

Am gasit doua poze superbe cu modelul real si nu m-am putut abtine sa nu le expun.



















 
306) SKODA Superb I 2,5 TDI Typ 3U
- an 2003
- producator



Interior - in doua nuante negru/gri, bord foarte bine detaliat, panourile usilor cu detaliile aferente vopsite cu argintiu, scaunele corect redate, bancheta din spate dispune de centuri de siguranta, pedale corect facute, oglinda retrovizoare cu "sticla".

Exterior - vopsea aplicata ireprosabil.

- fatza - stergatoarele de parbriz sunt aplicate, masca radiatorului facuta din plastic negru, cu marginea cromata si logo-ul "Skoda" sunt frumos reproduse, farurile, semnalizatoarele si lampile de ceatza sunt din plastic clar, transparent, fara nituri. Gurile de aerisire din spoiler, sunt corect reproduse, fiind din plastic negru. Exista si placuta cu numele modelului. .

- laterale - marginile geamurilor sunt vopsite cu negru, oglinzile retrovizoare dispun de "sticla", manerele usilor sunt turnate odata cu caroseria, dar sunt bine evidentiate, jantele sunt vopsite cu argintiu, iar in mijlocul acestora se afla logo-ul "Skoda". De asemenea se vad discurile de frana si etrierii.

- spate - blocurile optice sunt din plastic transparent de culoare rosie, decaluri excelent aplicate, placuta cu numele modelului, tzeava de esapament vopsita cu argintiu.

















 
307) SKODA Superb Combi II Typ 3T
- an 2009
- producator



Macheta este Editie Reprezentanta si nu va mai plictisesc cu descrierea amanuntita, deoarece este la fel de bine si frumos lucrata ca si celelalte modelele de la

Am "plantat" 3 poze cu modelul original pentru ca mi-a fost tare greu sa aleg care poza este mai frumoasa.