Colectia personala de machete la scara 1/43

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
308) SMART Fortwo I
- an 1998
- producator



Machetutza asta am achizitionat-o atunci cand in colectia mea nu exista decat BBURAGO si atunci mi se parea cea mai smechera macheta. Oricum, pentru "varsta" ei arata destul de bine.



















 
309) SMART Forfour
- an 2004
- producator



Interior - frumos detaliat, in doua nuante negru/gri cu accesorii argintii, bord cu instrumente si ceasuri lizibile, oglinda retrovizoare cu "sticla".

Exterior - acoperis panoramic vitrat, vopsea aplicata ireprosabil in doua nuante gri metalizat/kaki metalizat.

- fatza - stregatoare de parbriz aplicate, faruri si lampi de ceatza din plastic clar, redate fidel, grila radiator cu margine argintie, aerisiri ce par a fi peforate (dar nu sunt), placuta cu numele modelului, logo aplicat corespunzator.

- laterale - lipses geamurile de la usile din fatza, oglinzi retrovizoare cu "sticla", manerele usilor sunt aplicate, jante argintii prin care se vad discurile de frana si etrierii.

- spate - stergator de parbriz aplicat, blocuri optice din plastic transparent dar vopsite pe exterior cu rosu, placutza cu numele modelului, tzeava de esapament gaurita si vopsita cu argintiu.

Macheta arata destul de bine si ma bucur ca o am in colectie.



















 
- BUGATTI Veyron 16,4
- JAGUAR XJ220
- JAGUAR XJR15
- LAMBORGHINI Diablo GTR
- LAMBORGHINI Murcielago Roadster
- McLAREN F1 GTR LongTail
- MITSUOKA Orochi
- SALEEN S7














 
310) LAMBORGHINI Miura Concept (Editie Limitata)
- an 2006
- producator



Inainte sa cumpar machetele, am avut mari dubii referitor la HOT WHEELS, dar acum sunt multumit ca am achizitionat machete de la aceasta firma.

Interior - Lucrat foarte atent, cu bord lizibil, accesorii cromate.

Exterior
- vopseaua vernil este dementiala si este aplicata in strat subtire.

- fatza - parbriz fumuriu, faruri lucrate foarte frumos, logo "Lamborghini" pozitionat corect, gura de aerisire din plasa perforata.

- laterale - geamuri fumurii, gurile de aerisire sunt aplicate si redate fidel (nu sunt doar vopsite cu negru), oglinzi retrovizoare cu "sticla" avand "semnalizatoarele" aplicate, jante cu design foarte frumos, nu lipsesc discurile de frana si etrierii. Cauciucurile din spate sunt mai late decat cele din fatza.

- spate - aerisirea motorului este frumos redata, stopurile au un design ciudat dar frumos in acelasi timp, "Lamborghini" si "Miura" sunt scrise in relief, tobele terminale sunt vopsite cu negru, exista placutza cu "Centro Stile", grila motorului are perforatii foarte fine.

Nu prea mi-am gasit cuvintele referitoare la descrierea machetei si de aceea las pozele sa "vorbeasca". Macheta isi merita toti bani si cu siguranta voi mai achizitiona machete de la HOT WHEELS























 
311) LAMBORGHINI Reventon (Editie Limitata)
- an 2008
- producator



Macheta este foarte detaliata, la fel ca si Miura Concept.

Interior - bicolor negru/gri deschis, bord cu instrumente si accesorii bine redate, scaunele sport, consola centrala precum si panourile usilor inscriptionate "Reventon", sunt redate foarte fidel. De asemenea in interior se gaseste si oglinda retrovizoare.

Exterior - macheta este vopsita cu o culoare... nu stiu cum sa o numesc... un fel de gri mat, dar care da o nota de agresivitate...

- fatza - stergator de parbriz aplicat, faruri redate fidel, guri de aerisire din plasa perforata, sigla "Lamborgini" executata in relief.

- laterale - oglinzi retrovizioare cu "sticla", jante cu spitze, vopsite cu negru, discuri de frana perforate (!), etrieri vopsiti cu negru, gurile de aerisiri laterale facute din plasa perforata.

- spate - prin luneta machetei, se vede cu usurinta motorul foarte detaliat.



Blocurile optice au un design frumos si sunt din plastic clar, vopsite pe interior. Exista si placutza cu "Centro Stile", iar "piesele de rezistenta", sunt cele doua ventilatoare, montate in areisirile motorului, vizibile prin plasa perforata. Am desfacut expre macheta ca sa vad daca cele doua ventilatoare chiar exista sau... sunt desenate, dar mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca ele sunt cat se poate de reale. Finalul tzevei de esapament montata central, are un design frumos si este gaurita putin in interior.

Dupa cum spuneam, macheta este frumos lucrata, detaliata destul de mult, iar culoarea o face sa para agresiva.

Enjoy!



















 
312) MOSKVICH 408
- an 1964
- producator



Macheta pare destul de bine executata si se aseamana cu modelul real. Este adevarat ca accesoriile cam lipsesc dar este totusi o macheta pentru revista.

Interior - sobru, vopsit in totalitate cu negru, bord fara accesorii lizibile, fara oglinda retrovizoare.

Exterior - vopsea de culoare verde, bine aplicata.

- fatza - rama parbrizului vopsita cu argintiu, stergatoare cromate, "culcate" de mine intr-o pozitie fireasca, grila cromata cu faruri din plastic clar la care se vad niturile (logic!), semnalizatoare vopsite, logo bine redat, bara protectie cromata, placutza cu numar de inmatriculare.

- laterale - ramele gemurilor vopsite cu argintiu, semnalizatoarele de pe aripi sunt vopsite, manerele usilor sunt vopsite cu argintiu, capacele jantelor sunt cromate si frumos redate.

- spate - rama lunetei este si ea vopsita cu argintiu, lampile de stop sunt din plastic clar, bara protectie cromata, placutza cu numar de inmatriculare.

















 
313) FERRARI F2 Traktor
- an 1950
- producator



Din pacate, nu am gasit poze cu modelul original sau n-am stiut unde sa caut.

Macheta este foarte bine lucrata, cu detalii executate exemplar, desi este foarte mica, pana in 6 cm. Imi place combinatia de culori verde/crem, doua culori care dau o nota aparte tractorasului.
De remarcat ca fiecare roata se invarte individual.
Singura "barfa" este cea referitoare la faruri si stopuri, care nu sunt din plastic clar ci sunt vopsite.

Imi place foarte mult macheta si sper sa mai cumpar astfel de tractorase.