Colectia personala de machete la scara 1/43

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
314) FIAT 25 R Diesel
- an 1951
- producator



La fel de frumos lucrat ca si modelul F2 si chiar daca este vopsit in totalitate cu portocaliu, detaliile se observa cu usurintza.

















 
315) SUBARU Imprezza WRC ( 7, P. Solberg / P. Mills)
- an 2003
- producator



Macheta este binisor lucrata, fara prea multe detalii.

Interior - vopsit in negru, fara accesorii scoase in evidentza, bord simplu fara instrumente lizibile, rollcage vopsit cu negru.

Exterior - vopsea aplicata uniform si decaluri aplicate decent. Pe capota se afla o "ceva" (nu stiu ce-i chestia aia argintie) si antena.

- fatza - stergatoare de parbriz aplicate si vopsite cu negru, aerisiri vopsite cu negru, faruri din plastic clar, logo Subaru bine pozitionat, radiator aplicat in spatele barei de protectie.

- laterale - la usile din fatza nu exista geamuri, pe gemurile usilor din spate sunt scrise numele pilotului si copilotului, manerele usilor sunt turnate odata cu caroseria, oglinzi retrovizoare negre fara "sticla" dar vopsite cu argintiu, jante vopsite cu auriu, cauciucuri inscriptionate "P Zero".

- spate - eleron lipit, stopuri din plastic clar, placutza cu numar de inmatriculare.

















 
317) TOYOTA Land Cruiser - 90 Series
- an 1996
- producator



Si la aceasta macheta m-au mancat degetele, pentru ca nu-mi placea cum arata. Am zis sa o fac putin mai agresiva si zic ca pentru nivelul anului '98 a iesit destul de bine.





















 
318 ) TOYOTA Land Cruiser - 90 Series
- an 1996
- producator
- se deschid usile



Macheta arata destul de bine, cam simplutza la detalii. Nu-mi place ca se deschid usile, dar asta e...

Interior - simplu, vopsit cu gri, fara detalii notabile, fara instrumente de bord si oglinda retrovizoare.

Exterior - vopsea este bine aplicata.

- fatza - grila frumos redata, sigla aplicata corect, faruri si semnalizatoare vopsite, placutza cu numar de inmatriculare.

- laterale - oglinzile retrovizoare sunt turnate odata cu caroseria, nu dispun de "sticla" dar sunt vopsite cu argintiu, semnalizatoarele de pe aripile fatza sunt vopsite, jantele mi se par corect reproduse, scarile de acces sunt bine redate.

- spate - semnalizatoare vopsite, blocuri optice vopsite, placutza cu numar de inmatriculare, roata de rezerva, decaluri aplicate decent.

















 
319) TOYOTA Rav4 II
- an 2003
- producator
- se deschid usile



Macheta arata destul de bine, cu detalii destul de bine redate. Nu-mi place ca se deschid usile, dar m-am obisnuit cu ideea...

Interior - simplu, vopsit cu gri, fara detalii notabile, fara oglinda retrovizoare, dar cu bord lizibil.

Exterior - vopsea este bine aplicata.

- fatza - grila frumos redata, sigla aplicata corect, faruri si semnalizatoare din plastic clar, placutza cu numele modelului.

- laterale - oglinzile retrovizoare corect reproduse care nu dispun de "sticla", dar sunt vopsite cu argintiu, semnalizatoarele de pe aripile fatza sunt vopsite, jantele mi se par corect reproduse.

- spate - blocuri optice din plastic clar, placutza cu numele modelului, roata de rezerva, decaluri aplicate decent.

















 
320) ZUK A-07 Van
- an 1976
- producator



Dupa ce am bagat macheta in service, m-am decis sa o postez si pe forum.

Macheta este slabutza ca si detalii, mai ales la interior, ca mai toate machetele produse de IST pentru revista. Am cumparat macheta pentru ca mi-a placut designul.



















 
321) TATRA 603
- an 1970
- producator



Macheta asta imi place foarte mult, este frumos finisata la exterior, detaliata in "nota" IST MODELS. Am ramas uimit vazand ca este destul de grea, in comparatie cu alte machete de "marimea" ei.
Imi pare rau ca macheta nu se vedea prea bine in poze, dar am prins o perioada insorita atunci cand faceam pozele.



















 
322) TRABANT 601
- an 1965
- producator



Macheta este destul de slabutz lucrata, iar unele detalii nu sunt bine reproduse.

Interior - intr-o singura culoare vopsit (negru), bord simplu, fara accesorii, nu exista fetze la usi, nu exista oglinda retrovizoare.

Exterior - vopseaua bleu este bine aplicata.

- fatza - chederul geamului este vopsit cu negru, emblema este corect pozitzionata, farurile sunt din plastic clar si au nituri, semnalizatoare sunt vopsite, masca motorului pare a fi perforata, dar nu este... bara de protectie este turnata odata cu caroseria, iar tampoanele laterale sunt vopsite cu negru. Exista si placutza cu numar de inmatriculare, acelasi ca la un alt model produs de IST MODELS. Scutul de protectie este si el turnat odata cu caroseria si vopsit cu negru.

- laterale - nu sunt nici macar vopsite aerisirile dintre gemurile laterale/spate si luneta,chederele geamurilor laterale/spate sunt vopsite cu negru, manerele pentru deschiderea usilor sunt turnate odata cu caroseria si sunt vopsite cu argintiu, oglinda retrovizoare este bine reprodusa si este vopsita cu argintiu, jantele rotilor mi se par foarte corect reproduse, aparatorile rotilor din spate mi se par prea coltzuroase.

- spate - chederul geamului este vopsit cu negru, scrisul "Trabant 601" este lizibil si corect pozitzionat, lampile de stop sunt vopsite, bara de protectie este turnata odata cu caroseria, iar tampoanele laterale sunt vopsite cu negru. Exista si aici placutza cu numar de inmatriculare.





















Dupa cum spuneam, mi se pare destul de ciudat ca doua machete diferite sa aibe acelasi numar de inmatriculare.



 
323) TRIUMPH TR6
- an 1969
- producator



Macheta imi pare bine realizata, dar nu prea este detaliata atat cat trebuie.
Avand in vedere ca nu m-a costat nimc... e buna si asta...

Interior realizat destul de slabutz, iar la exterior, era loc pentru mai multe detalii.





















Iata si varianata de la , asta asa... pentru comparatie. 8)