Fotografiatul interzis ?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Nu vreau sa fiu considerat contra neaparat, harta respectiva este foarte frumoasa, dar de la teorie la practica este o mare diferenta.

Adica, un exemplu similar este acela al cataloagelor de prezentare ale Romaniei: cei de afara vad o tara idilica, dar cand vin pe aici si se lovesc de ascultatorii de manele si de mizeria care se mai regaseste prin unele zone, constata ca exista o mare diferenta de la poza la realitate.

Totusi avem potential, eu fac parte dintre cei care isi apreciaza tara, chiar daca exista multe lipsuri la ora actuala. Asa cum vom deveni "mai spalati" odata cu trecerea timpului, adica imaginea din cataloage se va apropia din ce in ce mai mult de realitate, si cu pozatul prin gari va fi la fel. Eu zic ca odata cu redescoperirea modelismului e mai multa lume de pe la noi (ma refer la generatia tanara care poate se va orienta catre o activitate mai inteligenta decat rotirea sticlelor la colt de strada), precum si odata cu cresterea si dezvoltarea cluburilor lucrurile or sa se mai aseze.

Obiectiv vorbind si acum exista multe locuri unde se pot face poze, precum si zone unde acest lucru este dificil. otul tine de caracterul, inteligenta, sau obtuzitatea celor de pe meleagurile respective care inteleg sau nu despre ce este vroba.
 
Vad ca nu prea s-a mai postat pe aici, asa ca resuscitez putin subiectul.

Eri eriam in Gara de Nord a Timisoarei.
Nu aveam prea mult timp la dispozitie si nici mare lucru de pozat.
Personalul de la Caransebes avea o ora intirziere, prin urmare personalul de Arad nu era format , insa la megafoane a fost anuntat la plecare.Garnitura acceleratului de Bucuresti a format ad hoc personalul de Arad.
In timp ce pozam 41-0567-2 cu IC pentru Bucuresti am fost abordat de un pulete.
Domle curgeau zdrentele de pe el, slitul descusut, citiva dinti, geaca soioasa de ricosa glontul din ea.
si a inceput teoria:
n-aveti voie sa pozati, fara aprobarea sefului de gara,
fugi domle de aici
ceee vrei sa iti confisc aparatul
vezi de treaba ta domle, cine esti?
sint instructor regional
fugi ma de-aci, (am scos legea 289)
ce lege , iti confisc aparatul te duc la politie?
ma duuuuci????
cheama politia aici ca io n-am timp si dvs nu ai calitate
stai ca sun sa vezi ca sint instructor regional.
nu te cred ca esti instructor ca te-am vazut cu ciocanul esti lacatus
esti obraznic
nu sint dar nu te cred, plus ca mi-ai mai facut probleme si alta data
da si o sa iti mai fac si acuma iti confisc aparatul
mai tu nu auzi ca am legea la mine
legea nu conteaza iti trebuie stampila de la seful statiei
mai omule imi trebuie in cur unde imi trebuie?unde sa imi puna stampila
ceeee esti obraznic nu imi psa de la ce ziar esti
ai ceva de ascuns, furi ceva faci un smen si te temi sa nu fiu de la ziar?
pai am pozat in alte gari
la Arad de exmplu
la Arad e altceva
cum mai nu e aceeasi regionala
nu conteaza, Arad, regionala legea aia, eu sint instructor regional.
arata o legitimatie, esti un ciocanar.
etc, etc

Cum eu eram plecat,,conspirativ" de la serviciu nu aveam chef de alte probleme asa incit am cedat nervos si l-am chemat la seful statiei ,
unde desigur nu a venit, insa eu m-am dus.

Usa dinspre peron eria inchisa asa incit am plecat pe partea cealalta la intrarea ,,oficiala"
Acolo un badigard patruns de simtul indatorirei a fost de neclintit cum ca sa vezi si sa dregi ca nu asa usor, ,,penetrezi" accesul pina la seful statiei.

M-am intors la peron sa-l caut pe ,,instructorul regional" cu slitul descusut, ca sa-l chem la Politie sa ma lamuresc odata pentru totdeauna ce e permis si ce nu insa nu l-am gasit bineinteles.

Subiectul a fost pe larg dezbatut si stiu ca legea e de partea noastra pentru ca nici o lege nu interzice fotografiatul si accesul in gara fiind loc public, la peron
(Nullum crimen, nulla poena sine lege = Nu exista infractiune, nu exista pedeapsa, fara prevederea expresa in lege
Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus = Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem )

As fi interesat sa solicit lamuriri suplimentare fie la CFR fie la MAI, ar avea rost?
In masura in care as primi mi-as prinde-o la piept sa o vada toti ,,instructorii"
 
legea nu conteaza iti trebuie stampila de la seful statiei

As fi interesat sa solicit lamuriri suplimentare fie la CFR fie la MAI, ar avea rost?
In masura in care as primi mi-as prinde-o la piept sa o vada toti ,,instructorii"


Sa-ti pui in piept stampila de la sefu de statie daca vrei sa te lase ciocanarii in pace. Ei nu stie sa citeste, doar recunosc forma rotunda a stampilei.

Probabil ca ciocanarul nu voia sa fie filmat cu slitul desfacut si ciocanul la vedere :D
 
Hai sa ma bag si eu in vorba, ca nu se stie niciodata cand si cum ma apuc sa pozez, si sa fiu macar cu spatele asigurat, daca ma apuc sa fac scandal.

- Peron CFR - loc public, deci pot sa pozez ce vrea muschii mei; daca am zoom la camera pot sa pozez poate chiar mai mult as avea voie, dar ... ghinionul lor
- Statii metrou - din cate stiu e cam interzis, dar in principiu nu fac scandal, dar nu se stie niciodata

Intrebarea ar fi, in chestii mai delicate (cum am vazut spre exemplu niste poze cu iesirea la depoul IMGB) cum ar suna legea ? Bine ca nu ma refer la poze de alea in care se vede ca omul a cam intrat pe teritoriul metrorex, ca prea erau de aproape pozele. Ma refer la situatia in care stau pe un loc public (sosea trotuar etc) si fac poze asupra unor locuri pentru care sa zicem ca nu e nicaieri semn de interzis, dar poate in mintea lor le considera puncte cheie (nu stiu sa dau exemple, un triaj, naiba stie ce, oricum clar nu gara de persoane care se considera a fi loc public).
 
Bine ca ai redeschis subiectul.
Sunt asa de multi tampiti in tara asta (frumoasa cum e ea saraca), ca te apuca dracii. Cretinii nu s-or prins inca de faptul ca teoretic ar putea fi permis pozatul oriunde, pentru ca tehnologia a evoluat atat de mult incat, daca vrei, poti fura informatie foarte lejer, fara a te afisa cu aparatul la vedere.

Pe mine chestiile astea ma scot din sarite, pentru ca nu am nici timpul dar mai ales nici nervii de a explica oricarui tembel ca pot face fotografii in conditii legale. Adica, pierzi timp, pentru ca umblii pe la toti sa le explici ce si cum, dar mai ales, multi fac parte din acea categorie de oameni la care argumentele nu functioneaza. De regula cei care se agita nu sunt oamenii "spalati" de pe la birouri ci niste neica nimeni, care isi dau importanta fara sa fie cazul. Ori de multe ori, a le explica acestora despre ce este vorba, e pierdere de timp. Nici cu politia nu are rost sa insisti, pentru ca si cei de pe acolo sunt plini de lehamite de ceea ce vad zilnic, asa a s-ar putea sa nu fie intotdeauna parteneri de discutie redutabili (sau hai sa le zicem comozi).

Cred ca solutia ar fi sa ne tragem toti legitimatii de presa (nu false, ci de corespondenti benevoli), pentru ca deocamdata presa este singura institutie de care mai le este frica, astfel incat sa poata reactiona cat de cat cuviincios. Eu unul am facut demersuri in a capata o hartie semnata si stampilata de la minister, dar se pare ca este foarte greu. Voi mai incerca insa, pentru satisfactia de a o baga sub nasul oricarui curios care se baga in seama, pentru ca sunt deja satul de interventiile si pilele pe care trebuie sa le ai in tara asta pentru a face o poza sau a avea acces (cu insotitor autorizat) intr-un depou.
 
Ca o completare, cred ca treaba asta se incadreaza in slugarnicia care ne inconjoara in societate. Lucruri similare din ceea ce vad in presa s-au intamplat si la fotografierea masinilor de politie, chiar daca in circumstante cumva diferite. Acolo insa se pare ca respectivii au fost luati la suturi.

Si aici ar fi bine daca s-ar gasi cineva care sa faca acelasi lucru, sa se "prelucreze" la sedinte sau cum le mai zice acum aceasta idee, de sus in jos, dar cred ca oamenii au probleme mult mai importante. Adica vorba aia, noi inchidem fabrica producatoare de loko, si circulam cu automotoare second hand de acu o mie de ani, asa ca ce mai conteaza pozele pe care amaratii de pasionati vor sa le faca.
 
deci - cum zice romanu
daca esti pe trotuar /loc public si nu deranjezi poti face poze cate vrei in gradina privata a omului chiar si pe geamul apartamentului ..e legal dar imoral

daca obiectivu aparatului trece de gard pe teritoriu privat ..cel de dupa gard poate sa-l loveasca ori sa-l smulga din mana fotografuli



dar repet totul tine de cultura






mecanicu de ICE a deschis geamu si a reaprins bordu sa iasa bine poza era pe picior de plecare in cabina ...am vazut si-n romania gara cu oameni ospitalieri care nu comentau ca faceam poze desi unii zic ca nu am dreptate,ma refer la ORAVITA - ANINA super gara super oameni

 
In Oravita ai avut noroc.

WE si Robert S n-au avut sansa asta, asa incit au explicat politistilor ce si cum.
politisti care s-au enervat pe prostia IDM ului care i-a chemat.
 
dave a spus:
Sa-ti pui in piept stampila de la sefu de statie daca vrei sa te lase ciocanarii in pace. Ei nu stie sa citeste, doar recunosc forma rotunda a stampilei.

Daaa, pai imi aplic o stampila facuta cu o moneda veche de 100 de lei.
Sau una mai veche de 5 lei ca e mai mare, pacat ca aia de 3 lei care avea pe ea garnitura de cisterne era cam mica.
 
Treaba cu stampila nu sta chiar asa, pentru ca utilizarea unei legitimatii false implica deja accente de incalcare a legalitatii, si de ce sa fim noi in afara legii cand sunt dumnealor.
Ideea este ca asa cum spune si mixu, omul sfinteste locul, daca nu dai peste ciobani lucrurile pot functiona foarte bine. Cu ceva educatie lucrurile se rezolva, dar cred ca treaba asta (educatia) este din ce in ce mai rara pentru diferite domenii.

Solutia ramane explicarea eventualilor bagareti sau celor de la politia feroviara cum sta treaba, in speranta ca inteleg ca este vorba despre o activitate cu caracter pozitiv.
 
stageexp, te invit intr-o zi sa bintuim prin gara la pozat.
Poate ne pica ceva material rulant, intr-o zi de exemplu am prins pe 44-0123-8
 
mergem, no problem desi imi place mai mult sa surprind garnituri in mediu natural (iesiri din tunel sau munte)
prin gari mai gasim insa cate ceva interesant, daca dam peste vreun tembel o sa ma enervez oricum, dar asta e :D

spre vara, asa cum stabiliram sper sa tragem cateva sute de cadre prin garile mai mici si traseele unice de pe la noi
 
dantm a spus:
WE si Robert S n-au avut sansa asta, asa incit au explicat politistilor ce si cum.
politisti care s-au enervat pe prostia IDM ului care i-a chemat.

Â?tiu senza?žia... am p??žit Â?i eu aÂ?a ceva la PloieÂ?ti Sud, unde am fost abordat de cienav care s-a recomandat a fi agent de paz?... Â?i care s-a tot învârtit pe lâng? mine în timp ce pozam niÂ?te garnituri TE trase la utlimul peron... Â?i s-a tot învârtit pân? m-a luat de mân? (!), moment în care mi-am scos c?Â?tile din urechi s? v?d ce vrea... Â?i m? rog, obiÂ?nuita ,,poezie" cu n-ai voie, deÂ?i eu îi vorbeam lui cu Dvs. c? doar nu era coleg de faculate cu mine... pân? la urm? i-am f?cut pl?cerea Â?i am mers la poli?žie... unde tipul a tot început cu ,,vede?ži c? are aparat foto asupra sa" de parc? aveam KalaÂ?nikovul sub geac? :)) . Replica mili?žienilor a fost:
-P?i Â?i pentru asta ne deranjezi pe noi? L-ai prins în vagon?
-Nu Â?efu', f?cea poze de pe peronu' d? la linia 6.
-AÂ?a... Â?i ce treab? avem noi cu asta?
-P?i n-are aprobare de la Â?efu' de revizie
-Da... Â?i ce treab? avem noi cu asta?

Alt? gar?, alt? poveste... la Buz?u a trebuit s? Â?terg 2 poze din cauza unui IDM... pierdeam trenul Â?i nu aveam timp s? merg la Mili?žie cu el.
 
exista obiective turistice in care este specificat ca fotografiatul este interzis.eu am facut poze intr-un asemena obiectiv turistic,si mi s-a spus sa sterg pozele.le-am raspuns politicos ca nu voi face asa ceva si daca vor sa fie dati in judecata ca mi-au stricat aparatul foto sa le stearga ei.au refuzat acest lucru si toata treaba s-a terminat spre binele meu.am ramas cu pozele.este adevarat ca nu am mai facut alte poze.daca mi se cerea sa sterg pozele facute pe un domeniu public,cu siguranta mi-as fi stricat eu aparatul in capul celui care mi-ar cere asa ceva.
 
"obiectiv turistic" si "fotografiatul interzis" nu cred ca au ce sa caute in aceeasi fraza. sau paragraf.
ca daia e obiectiv turistic.........sa fie fotografiat.
ce ne-o facem noi singuri cu mana noastra. natzie idioata ce suntem.
 
COObra a spus:
"obiectiv turistic" si "fotografiatul interzis" nu cred ca au ce sa caute in aceeasi fraza. sau paragraf.
ca daia e obiectiv turistic.........sa fie fotografiat.
ce ne-o facem noi singuri cu mana noastra. natzie idioata ce suntem.

Acum, mai e un aspect. Nu numai la noi este fotografiatul interzis la unele obiective turistice. Dar prin alte parti este interzis din alte motive; vezi muzee, catedrale, etc etc
 
hai sa nu deviem. un obiectiv de genul asta are nevoie de intretinere: curent, curatenie, paza, etc. din ce vrei sa plateasca? intrare, poze, suveniruri, etc.
dar e o diferenta de l ada 5 lei si fa poze, pana la nu ai voie domne...de ce....ca ase vreau io.