Fotografiatul interzis ?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
"noi vom fi mereu inapoiati" = mentalitate idioata
Inseamna ca te incadrezi si tu!
Daca o sa ai curiozitatea sa te uiti pe pozele vechi (anii 70-80), o sa gasesti orase si gari care ar putea rivaliza cu cele din vest.
Din pacate, situatia este cea care se vede, dar asta nu ne impiedica sa privim catre un viitor mai bun! Si viitorul il facem noi!
Cu oameni care gandesc ca tine, mi se pare logic ca societatea romaneasca nu evolueaza. Trebuie ca fiecare sa faca bucatica lui bine, inclusiv in modelism!
 
Radu161 a spus:
"noi vom fi mereu inapoiati" = mentalitate idioata
Inseamna ca te incadrezi si tu!
Daca o sa ai curiozitatea sa te uiti pe pozele vechi (anii 70-80), o sa gasesti orase si gari care ar putea rivaliza cu cele din vest.
Din pacate, situatia este cea care se vede, dar asta nu ne impiedica sa privim catre un viitor mai bun! Si viitorul il facem noi!
Cu oameni care gandesc ca tine, mi se pare logic ca societatea romaneasca nu evolueaza. Trebuie ca fiecare sa faca bucatica lui bine, inclusiv in modelism!

Multumesc pentru calificativ. Ceea ce nu intelegi tu este ca eu fac parte din categoria celor care isi aprecieaza tara, dar nu duc acest lucru la paroxism. Adica sunt in stare sa vad ceea ce este bun si ceea ce este rau. Stiu ceea ce era prin anii 80, stiu faptul ca se si lucra pe vremea aceea si ca eram producatori si exportatori de masini feroviare si nu numai, stiu ca cei care lucrau in cfr erau mandrii de acest lucru pentru ca aveau de ce. Eu vorbesc de ceea ce se intampla la ora actuala.

Chestia cu ganditul este una pozitiva, pentru ca eu macar gandesc, cel putin inainte de a scrie ceva. Am facut mai multe pentru societate decat iti poti tu inchipui. Ce intelegi tu prin bucatica de bine? Eu ma straduiesc sa fac cat de mult bine este posibil prin faptul ca platesc impozitele, nu accept activitatile la negru, sprijin benevol si uneori pe cheltuiala mea invatamantul feroviar si modelismul in zona in care activez, militez pe cat pot impotriva porcariilor care au loc in societate.

Daca iti inchipui ca negand ceea ce se petrece este mai bine, nu ai decat, din fericire nu sunt toti obligati sa faca la fel. Oricum ma bucur ca exista personaje ca tine care sigur determina ca societatea sa evolueze in bine.
 
Apropo de fotografiat permis sau nu...

http://forum.transira.ro/viewtopic.php?t=3513

Asociatia TRANSIRA
Nr. 99 din 20 martie 2008


Catre,
MINISTERUL TRANSPORTURILOR SI INFRASTRUCTURII


In data de 6 martie 2009 orele 12-12:30, aflandu-ma in tranzit prin municipiul Zalau, am poposit in gara Zalau Nord, fotografiind cladirea garii si doua locomotive stationate, apartinand CFR Marfa.

Am fost agresat verbal de catre o femeie in uniforma CFR (fara chipiu), ce a parasit perimetrul garii pentru a-mi comunica faptul ca fotografiatul este interzis, iar eu mi-am permis sa fotografiez "fara a avea acceptul sefului statiei". Femeia nu a dorit sa se recomande, spunandu-mi ca este impiegat de miscare.

Am fost condus la sectia de politie din gara, unde mi s-au preluat datele de identificare.

Avand in vedere ca astfel de incidente, in care sunt implicati fotografi (multi dintre ei fiind pasionati de turismul feroviar) si persoane obraznice si agresive in costumatie CFR, se repeta, va solicit sa luati masurile care se impun impotriva impiegatului de miscare la care am facut referire anterior.

De asemenea, este necesar sa atentionati personalul CFR, cu privire la accesul permis pe domeniul public, in vederea fotografierii statiilor de cale ferata si a materialului rulant.

Raspunsul, in termen legal, il voi posta pe pagina noastra de internet, pentru informarea celor interesati.

Rog sa imi transmiteti pe mail, numarul de inregistrare dat de catre Dvs. prezentei petitii.


Cu stima,
ing. Silviu Sîntea
Presedintele Organizatiei Non-Guvernamentale TRANSIRA
 
A venit r?spunsul...

MINISTERUL TRANSPORTURILOR SI INFRASTRUCTURII
DIRECTIA GENERALA INFORMARE PUBLICA SI COMUNICARE
Serviciul de Relatii cu Publicul si Registratura

Informare

Stimate domnule Silviu SINTEA,

Va multumim pentru disponibilitatea de a va adresa Ministerului Transporturilor si Infrastructurii prin petitia dumneavoastra inregistrata sub nr. 5568/20.03.09. Registratura generala.

In conformitate cu prevederile Ordonantei Guvernului nr. 27/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 233/2002, dupa cercetarea si analiza tuturor aspectelor sesizate, petitia dumneavoastra a fost indrumata, spre competenta solutionare, C.N. CFR SA de sub autoritatea Ministerului, urmand sa va transmitem raspunsul in termenele legale.

Va asiguram de intreaga noastra solicitudine in litera si spiritul legii.

Cu stima,
Sef serviciu,

Hella BARA
 
http://forum.blackrail.ro/viewtopic.php?f=38&t=133

Nu am gasit pe internet dispozitia sus rubricata
 
Am avut o discutie cu citiva politisti TF.
In prezent fotografiatul nu este interzis la peron.
Bun venit in normalitate, spor la pozat.
 
Ca o paranteza la acest topic nu numai noi nu am putut fotografia trenurile noastre ci si cei de pe alte meleaguri care au venit sa fotografieze pe la noi , de ex cum ar fi acest neamt care spune ca nu a putut fotografia decit aceste vagoane care erau trase intr-o gara din SIBIU , iar locomotiva nu a putut s-o fotografieza deoarece era prea riscant cu politia din gara.
Replica acestuia se poate vedea aici;
http://www.bahnbilder.de/name/einzelbild/number/176823/kategorie/Neuzug%E4nge/hierarchie1/Rum%E4nien.html
 
Din cate am inteles,pe vremea lui Ceausescu era interzisa fotografierea materialului rulant si a infrastructurii.
Deci,in cazul neamtului,a fost aplicata legea in vigoare.
Nu mi se pare nimic anormal.
La fel si azi,odata ce ai trecut de placuta ce interzice accesul,practic nu mai ai ce comenta.
Degeaba iti invoci drepturile daca tu n-ai ce cauta acolo.
 
Exact cortexedge, daca esti la peron, esti in loc public si ceferisti nu pot invoca nici un motiv sa iti interzica fotografiatul.
Daca in schimb intri in revizie incalci legea, dar nu in privinta pozatului ci in privinta prezentei in acel loc.
Pe alt forum Silviu Sintea a primit raspuns la o petitie tocmai pe acest considerent, accesul.Desi el era la peron dar nu au avut ce sa ii raspunda.
 
Am patit si eu asa in Coslariu.
Eram pe un vagon parasit(platforma),asteptam sa treaca un marfar.Trec 2 ceferisti si imi fac semn prieteneste catre placuta cu interdictia.Nici macar nu aveam de gand sa fac vreo poza ,tinand cont ca eram intr-un triaj mare.
Toata responsabilitatea vagoanelor cade pe ceferesitii din zona.
 
Dr2005 a spus:
Da' de ce s?? întreb??m? Nu ?tim s?? facem poze f??r?? s?? ie?im în eviden???? :lol: :evil:

Nu stiu de ce sa intrebi dar eu asa fac.
Cer permisiunea sa fac fotografii si nu am fost refuzat de nimeni.

Sambata am fost intr-o preumblare pe ruta Targoviste - Pietrosita si am cerut voie sa facem fotografii si nu ne-a oprit nimeni nici cand ne "vanzoleam" cu apartele de fotografiat printre vagoane, in triaj bla, bla ...

Daca vrei sa le faci pe ascuns este treaba ta dar seamana a furt.

Spoor la fotografiat!
 
eu am fost refuzat

in München un ice tocmai venit din cursa mecanicu la intrebarea daca am voe sa fac o poza sa intors sa aprinda bordu



in Arad pe peronu 3 in timp ce-i asteptam pe prieteni mei trenulisti din tzara am luat aparatu si am inceput sa fotografiez la linia 3 pero o dubla de sageata albastra statea de 20 de min cand ma apropii de ea domnu mecanic citea / dormea iepureste in cabina ....am batut in geam am rugat frumos raspunsul a fost NU romanesc

asa ca am alte solutii :D
 
Pai a fost NU ca sa nu-l fotografiezi pe el.

Si ... nu se cere voie de la mecanic.

Noi am discutat, in toate cazurile, cu seful de sectie, de statie sau cu impiegatul de miscare.
Cum am obtinut aprobarea(am obtinut-o in toate cazurile) a fost liber la fotografiat si masurat si nu ne-a deranjat nimeni.

A fost o situatie, eram cu COObra in Gara Basarab, cand am intrebat doi CFR-isti de la intretinere daca le putem face o fotografie si raspunsul a fost NU.

Ne-am conformat si ne-am vazut de fotografiatul locomotivelor, vagoanelor, instalatiilor si ce mai era pe acolo ... ca erau multe :D