Fotografiatul interzis ?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
in catedrala sacre-couer din paris fotografiatul este interzis cu desavirsire,desi este unul dintre cele mai cautate puncte turistice.indiferet ca vrei sa platesti sau nu pt a face poze aici,fotografiatul este interzis.acest lucru este scris in multe limbi la intrarea in catedrala,exista semne clare ca nu este permisa fotografierea aici.pt cei dragi de acasa am facut citeva poze,pe care nu multa lume le are.un alt obiectiv in care fotografierea este permisa doar partial:muzeul brikental din sibiu.aici exista sali unde sint tinute opere de valoare,si nu este permisa fotografierea lor.unul dintre motive ar fi blitz-urile care ardeteriora mult starea lor actuala a operelor,si alt motiv ar fi partea comerciala.aceste doua obiective turistice le cunosc eu,probabil ca mai sint si altele.
 
Acum vreo 12 ani am avut o altercatie cu niste pandari care m'au silit sa le dau filmul din aparat, desi fotografiasem strada, asa, doar sa testez pelicula. Mi'au platit de 3 ori valoarea filmulul dar nu mi'au dat nici o explicatie. Am cedat atunci pentru ca eram cu copilul la vizita medicala, nu era cazul sa fac pe zmeul in context. Insa chestia asta m'a motivat foarte puternic in a'mi imbunatati camuflajul si tehnica, drept pentru care nu ma milogesc la nimeni. De ce sa cer permisiunea pentru ceva ce'mi va fi refuzat si care oricum nu este remarcat. Daca nu te vede nimeni inseamna ca nu faci poze, e simplu.
P.S. Nu cred ca epitetul de "natie idioata" rezolva ceva. Un amic de'al meu lucreaza intr'o tara din vest intr'un domeniu critic: apa potabila. Pe gardurile, stalpii sau alte elemente care strajuiesc si imprejmuiesc zonele de protectie sanitara nu exista grafitiuri sau alte scalambaieli cu pretentii de arta, si asta inainte de 911. Nu cred ca e cazul sa explic de ce.
 
cristiCFR a spus:
:D :D :D , si ce iti putea face , te batea ?

Cine? Paznicul ?la (sau ce o fi fost el, c? nu avea niciun ecuson la el) se b?ga în fa?ža mea deci clar nu mai puteam s? pozez nimic (decât pe el... ceea nu m? interesa), iar cu IDMul din Buz?u chiar nu aveam timp s? stau la taclale.

Ca off-topic (c? nu e vorba de fotografie feroviar?): Acum vreo 2 s?pt?mâni am f?cut o vizit? la Giurgiu Â?i la Alexandria, la cele 2 societ??ži de transport în comun. La Giurgiu totul a fost OK, deÂ?i Â?oferii din garaj cam comentau dar având cont c? eram cu directorul general Â?i cu inginerul Â?ef lâng? mine se limitau la comentarii.
La Alexandria alt? faz?... noi eram 3 oameni, mergând cu un Matiz... Â?i mergem noi la garajul S.C. Transloc Prest S.A., societate subordonat? C.L. Alexandria, deci finan?žat? din bani publici. Desigur, nu m? aÂ?teptam chiar la r?spunsul primit de un coleg de suferin?ž? la Piatra Neam?ž (,,Nu am dreptul s? nu v? permit s? fotografia?ži, aici este proprietate Consiliului Local"), dar s? vede?ži... mergem noi la poart?, ni se spune unde s? parc?m f?r? s? deranj?m eventualele autobuze care ar fi putut intra/ieÂ?i din autobaz?. Suntem conduÂ?ide o agent? de paz? într-o camer? ce p?rea a fi un fel de sal? de conferin?že, cu o mas? ce pe o parte avea scaune ca lumea (probabil pentru Â?efi) Â?i pe cealalt? scaune de lemn (pentru angaja?žii de rând)... pe un perete era afiÂ?at prgramul de circula?žie, ce a fost pozat cu un DSLR (!) de un coleg... provocând reac?žia imediat? ,,s? v?d cum apeÂ?i pe delete" de la agenta de paz? ce ieÂ?ise dintr-un birou unde mai erau 2 femei ce fumau de zor. DUp? care ni s-a s?us c? nu putem, c? nu e voie, c? s? nu cumva s? facem poze c? ea cheam? poli?žia Â?.a.m.d.. Am intrat în maÂ?in?... pe aprte opus? garajului erau parcate vreo 6 autobuze (deci... nu în garaj, pe strad?, pe domeniul PUBLIC) nepersonalizate cu numele vreunei firme... desigur, erau tot ale Transloc). Am scos aparatul pe geam Â?i am reuÂ?it s? fac o poz?, înainte ca respectiva agent? de paz? s? ne deschid? portiera (!) Â?i s? îcneap? iar scandalul. Din p?cate nu era maÂ?ina mea Â?i nici nu eram eu singur Â?i nici nu conduceam eu (nici nu aveam cum, c? nu am permis)... aÂ?a c? m-am f?cut c? am Â?ters poza Â?i asta a fost. Poza:
 
http://www.destinatiieuropene.ro/forum/discutii-turism/paris-sacre-coeur-montmartre-53/, este un site in care cineva a facut poze la aceasta bazilica numita sacre coeur,si raspunde citorva intrebari ale unor cititori.aici veti vedea ca ceea ce am spus eu vis a vis de fotografierea interiorului acestei bazilici,si anume ca nu este permisa fotografierea.daca in viena este voie sa faci poze,si in paris este voie,dar in alta catedrala care si ea este simbolul parisului:notre dame.
 
Nu cred ca epitetul de "natie idioata" rezolva ceva
nici nu am avut pretentia ca rezolv ceva. era doar o constatare. sau caracterizare.
iar chestia cu nu ceri voie ca oricum nu te lasa nu e asa.
eu am fost cu baietii din club, LDH a vorbit frumos cu seful de gara si (apare si intr-o poza) si am obtinut acceptul imediat si neconditionat.
 
djflavio a spus:
Simbolul Vienei:

St. Stephan's Dome, catedrala construita in secolul 11. Fotografiatul nu este interzis.

Si intrarea e libera, in schimb la Biserica Neagra din Brasov platesti si intrare si mai e si unu care nu te lasa sa pozezi covoarele ale aatirnate pe pereti.
Singurul loc in catedrala din Viena unde am fost rugati sa nu pozam a fost jos in cripte sub motivul ca e un loc de odihna vesnica.

Nu mai spun cum s-a uitat la mine un agent de paza sau ce o fi fost in Paris St Lazare cind am intrebat daca pot poza, iar in gare d'Austerlitz am intrebat direct soldatii care patrulau pe acolo.
Parca picasem de pe alta planeta, nu cred mai auzisera asemenea intrebare.
Ca sa nu mai spun ca la Muzeul Armatei cind au vazut aparatul mi-au spus direct: no flash, please.

Da ma rog Timisoara este mica Viena asa intr-o traire interioara a unora, dupa cum Bucurestiul e micul Paris la nivel de dorinta.

Ar fi si culmea sa interzica pozatul in Paris sau Viena la citi turisti sint.

Sau poate ca acolo nu sint ,,instructori regionali"
 
Daca fotografiatul in gari este asa problematic, de ce nu fotografiati pe linie deschisa? Dupa parerea mea peisajul si compozitia pozelor in general este cu mult mai atractiv decit la gara.
 
Pentru ca de multe ori te afli in gara si intra un tren cu o masina interesanta, ce faci mergi in cimp?
 
gicu a spus:
Prin lege fotografiatul este permis pe toate spatiile publice , indiferent ca sint muzee , catedrale ,gari sau alte obiective turistice dar in scopuri personale nu in scopuri publicitare .

Aici sunt mai multe aspecte. Exista situatii in care se dau tot felul de hotarari de consiliu local, nu stiu care este primordiala, hotararea sau legea cu caracter general. Dar asta nu este o problema, in unele locatii se poate fotografia fara blitz in altele doar contracost. De exemplu am facut poze in Oradea care imi place foarte mult ca oras. La o biserica catolica, undeva pe langa spitalul militar daca tin eu bine minte, am putut fotografia gratis fara nici o problema. La Biserica cu luna a trebuit sa platesc o taxa de 10 RON. Nu a fost o problema, in fiecare caz am intrebat, am fost perfect de acord si in cazul in care am platit.

Daca s-ar putea si in gari as merge pe acelasi principiu. Sa se puna o taxa (nu cu o valoare anormala), o platesc si fotografiez fara sa imi mai bat capul cu posibilitatea de a ma enerva, ca o taxa de peron de exemplu.
 
O alta anomalie specifica noua este interdictia de a fotografia in centre comerciale: malluri, billa, real, metro, tot ce tine de hypermarket. Nu mi-am dat seama niciodata care este cauza, pentru ca daca este vorba de concurenta, mult mai simplu e sa trimita pe cineva sa isi noteze preturile pe o hartie (iar in Romania concurena eset o poveste). Daca e vorba despre blocarea posibilitatii de a identifica preturi lipsa pe raft sau nenoncordante de preturi intre raft si casa, iar nu cred, pentru ca se poate folosi telefonul mobil camuflat sau nu. Deci nu imi dau seama care este scopul. Mai ales in mall, unde vorba aia se perinda lume la tot felul de manifestari, si ar fi vorba de reclama. Aici am fotografiat doar cand a fost cate un eveniment, de exemplu bebelushele cu gasca de la cronica acu cativa ani, in rest am vazut reactii ale paznicilor, civilizate e drept, si cand se incercau poze ale fantanii ornamentale.

Este multa polemica pe subiect, dar nu prea avem ce face, iar cearta cu diverse personaje in gari, cu legea in mana, parerea mea este ca nu ajuta la nimic decat la cresterea nivelului de stres.
 
Eu eram in parcarea Cora si fotografiam artificiile, pe cer, cu magazinul in spate, si mi-au zis ca nu am voie... Oricum, asta am patit-o si in strainatate, in Eura-Lille vroiam sa fotografiez un monument cu scoarta pamantului, si nu am fost lasat. Se pare ca, fiind proprietate privata, o persoana poate da magazinul in judecata pentru ca o alta persoana i-a facut poza.
Cat despre muzee, depinde de educatie, in muzeele Venetia e semnul de fotografiat interzis pe aceeasi taraba cu poze si filmari profesionale ale locului, deci se intelege, iar din Sacre-Ceor am fost dat afara fara sa fi facut poze, doar ca nu sosoteam pe frantuzeste, ci pe romaneste, asa ca nu mai intru acolo nici sa ma plateasca, mai ales ca pe stradutele si aleile dinprejur e o mizerie mai mare ca la noi.

Inapoi la trenuri, numai intre sine sa nu fii, ca pe langa sine sigur e proprietate publica sau privata, deci legea cu 20 de metrii e nula, si daca mai face galagie cineva, atunci ii zic sa vina cu cadastru si sa-mi demonstreze ca la 3m de sina e proprietatea CFR.
 
Prin supermarketuri am fotografiat in draci cu telefonul mobil si nu s-a luat nimeni de mine pana acuma. Bine ca in 99% din cazuri pozam preturi la anume mai stiu eu frigidere sau alte chestii de acelasi fel, deci ar fi fost poate chiar suspect pentru ei, dar nu a zis nimeni nimic. Oricum le pozam pentru mine, ca mi-era prea lene sa scriu modele si preturi pe hartie, era mai simplu sa fac 2 poze si dupa aia sa ma uit acasa dupa ele, si de abia asteptam sa fac scandal (desi dreptatea cred ca ar fi fost de partea lor). Dar dupa cum ziceam, nimeni nu m-a intrebat de sanatate.

Sa pun o poza cu cascaval de la nashu cu mucegai pe el ? :D
 
si prin occident este interzis fotografiatul in centre comerciale,mall-uri cum va place voua sa le numiti,insa trenurile se pot filma si fotografia
in liniste,mai ales ca asa numita zona de siguranta este delimitata de gard,pe toata lungimea ei.sunt multe aspecte unde,pentru a avea loc o schimbare,este nevoie de o schimbare de mentalitate,drum lung si greu,mai ales dupa atatia ani de bezna si indobitocire comunista. :(
 
Fotografiatul în cnetrele comerciale (de la Billa Â?i pân? la ditai Mallul) e în general interzis... majoritatea administratorilor magazinelor sunt speria?ži de bombe de spionajul economic Â?i nu numai. ??n general, asta presupune pozarea pre?žurilor, a felului cum st? marfa la raft.... totul de c?tre trimiÂ?i ai altor magazine concurente, care vor s? vad? ce Â?i cum e pe acolo, ca s? fac? Â?i ei. Deasemenea, dictarea pre?žurilor la mobil e interzis?.

Poze în magazine am f?cut Â?i eu, pe ascuns ce-i drept, de obicei doar când aveam dreptul (adic? pozam standul pe care îl aveam eu în grij? Â?i cu produsul pe care eu - capromoter - îl promovam), stipulat prin contractul dintre firma la care lucrez Â?i magazinul în cauz?. Bine... mai tr?geam Â?i câte o poz? la standul concuren?žei (na... îmi zicea Â?efu': Ia f?-le o poz? la ?ia s? vedem ce Â?tiu s? fac? :)) ). M? rog... obiÂ?nuit cu g?rile Â?i transportul în comun am înv??žat s? fac poze repede Â?i f?r? s? ies în eviden?ž?.
 
Dr2005 a spus:
M? rog... obiÂ?nuit cu g?rile Â?i transportul în comun am înv??žat s? fac poze repede Â?i f?r? s? ies în eviden?ž?.

Vezi, asta este marea problema. Nu mi-am inchipuit ca in supersocietatea libera si democratica in care traim pozarea mijloacelor de transport, indiferent de natura lor, mai putin a celor militare fireste, va fi vreodata problematica.
 
Azi pe cind eram in gara de Nord am zarit un afis:


uau, ce realizare!
Am purces imediat la deplasarea in locatia indicata.
Am gasit o usa taiata in peretele fostei hale a mesageriei care este acum compartimentata cu rigips si termopane, la relatii cu publicul, am intrebat direct daca exista o baza legala prin care este interzis fotografiatul.
Am explicat ce patesc pasionatii, in unele locatii, legea 289/2005 etc.

Cu multa surprindere una din cele doua doamne a spus ca nu stie sa existe undeva o interdictie iar cealalta m-a insotit la seful statiei.

Dl sef al statiei mi-a explicat ca din punctul lor de vedere e interzis pozatul in tren fara autorizatie de la superiorii sai deoarece ma aflam la trafic adica la CFR Calatori.Ma rog nu am aflat baza legala prin care e interzis din moment ce am acces in tren, ba mai mult nu am aflat in baza carui articol din ce lege se emite o asemenea autorizatie, de catre serviciul Marketiung al CFR Calatori.

Asadar m-am lamurit cum e cu interiorul trenurilor :p adica aceeasi teorie cum ca am primit noi asa o reglementare, dar ramasese peronul garilor nu?
Am aflat ca ei sint chiriasi la Infrastructura prin urmare pentru ce tine de gari trebuie sa intreb la seful statiei de la infrastructura.

Probabil pentru marfa ar trebui la Marfa s a m d.

Trebuie sa remarc tonul civilizat al discutiilor si o oarecare dorinta de a intelege scopul fotografierii precum si rezolvarea ,,aprobarilor".

Poate e un prim pas spre normalitate....
 
Chiar intr-un ziar local, editia de seara se facea o descriere a garii din Timisoara, care este considerata a fi cea mai urata din vestul tarii, la competitie cu cea din Resita, in timp ce gara aradeana era laudata pentru modul in care arata in urma investitiilor.
Se prezenta lipsa toaletelor publice, cu exceptia catorva ecologice care cica arata sub orice critica, precum si sala de asteptare care s-a transformat in dormitor pentru boshetari.

Lucrurile sunt cunoscute de toata lumea, bani locali pentru investitii nu sunt se pare, datorita afilierilor politice necorespunzatoare are personalitatilor locale, iar bani de prin "ioropa" nu prea stie nimeni sa atraga.

Chestia e ca fiecare arunca vina si responsabilitatile asupra altora, nici un lucru elementar cum este curatenia se pare ca nu poate fi asigurat. Am mai spus-o, o repet, din pacate nimeni care detine drept de semnatura nu citeste ceea ce se scrie pe acest forum: ca sa speli pe jos sau ca sa mentii ordinea nu este nevoie de bani europeni, desi acestia sunt foarte buni pentru lucari majore de infrastructura.

Este un pas catre normalitate cum spune si dantm, dar cand ma uit pe Discovery si vad reportaje facute in domeniu feroviar prin alte locuri, unde nu se pun astfel de probleme, imi dau seama ca noi vom fi mereu inapoiati, si nici macar urmasii nostrii nu cred ca vor avea sanse reale de mai bine, pentru ca daca noi facem un pas micut spre ceea ce se numeste normalitate, cei de afara care sunt deja inscrisi in "normalitate" fac pasi mult mai mari spre inainte.