pregatiri pentru diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Multumesc, oameni buni!
Mixu, am precizat ca sunt in aer, prefer sa lucrez in modul nonconform, niciodata nu am fost ordonat, n-o sa fiu nici de-acum incolo :evil: Cat priveste plasticul, nu m-ai convins, sunt adeptul materialelor clasice. Rostul nu exista la peretele de roca, presupunand ca peretele e natur.
Prognosis, peste 20 de ani poate o sa fiu spre final cu diorama, nu ne grabim :D
Gicu, sunt ceva chestiutze bune pe acolo...
Weekend fain!
 
ploaia aduce pe perete pamant si-l strecoara prin gaurile pe unde se scurge apa
si daca faci in curt o cascada se pune muschi si apare pamant

picatura de apa in mintea mea e mult mai faina la dimensiuni mici din rashina
iar am mai dat ex la cel cu trei mori e plastic 100%
 
Alta preocupare, ma mananca deshtele sa fac un portal de tunel. In primavara, EX mi-a permis sa fac un sablon dupa un portal cumparat de el.

Din polistiren extrudat de 20mm am taiat un patrat pe care l-am zgariat cu un bisturiu, apoi am adancit rosturile cu un varf de pix:



Dupa taierea razelor arata cam asa:


Pana aici, nimic nou sub soare. M-am gandit cum sa fac sa scot in relief centura de piatra ce delimiteaza la interior. Am taiat din alt polistiren extrudat fasii groase de 7 mm si late de 30 mm. Acestea le-am lipit cu aracet intr-un dispozitiv improvizat, care nu permite deformari nedorite:
 
pai intai sa termin constructia. va fi laborioasa, vreau sa fac si interiorul. Voi folosi aceiasi tehnica virgula ca si la pilele de pod.



Dupa ce se va usca aracetul, voi incerca sa reproduc intariturile verticale si placile de beton care acopera partea superioara.
 
Mai simplu era daca taiai conturul interior la dimensiunea nominala fara a scoate material din zon pietrelor de la intrare.

Minunea aia de coronament o faceia din extrudat de 3 mm grosime si o lipeai peste portal.

Acuma esti "condamnat" sa realizezi coronamentul piatra cu piatra altufel nu iese asa cum "trebe" :D

Pentru evidentierea zidariei interioare a tunelului foloseste tot extrudat de 3 mm grosime.

Parerea mea, care este ... :wink:
 
Parerea ta e demna de luat in seama, LDH. Imi place sa complic, uneori chiar inutil.Asta te invatza ca la urmatoarea piesa sa lucrezi mai bine si mai RPD.
La interior voi taia fasii de 4mm grosime si voi urma curbura sinei.
 
Asa cum precizam mai sus, legat de poduri, voi intra in tunel imediat dupa podul curb. Primul segment de tunel va avea o lungime mica si va fi curb. Imi place sa se vada si in interior, dupa portal, ca la ginecologie :evil: .Acolo voi folosi zidarie din fasii de polistiren.
 
vrea sa spuna ca o sa faca un tunel in curba si o sa isi cumpere si o masina electrica de barbierit(in caz ca nu are) cu care o sa isi taie barba crescuta in timpul lungului proces de tapetare al interiorului pentru a "urma curbura sinei" :D
 
Uite o idee buna si traznita! :D o chestie de timp, chiar de durata. Pai pana fac 4 portale cu interior, ies la pensie, Romania trece de a cincea criza si se pregateste pentru a sasea :evil:
 
eu sunt mai comod si nu m-am mai complicat,nici nu am mai reliefat pietrele desi cred ca extrudatul de 3 mm este prea gros,ideal ar fi de 1-1,5 mm..insa de unde? :roll:
 
obiwan a spus:
....Imi place sa se vada si in interior, dupa portal, ca la ginecologie :evil: .Acolo voi folosi zidarie din fasii de polistiren.

adica asa...?



pe interior am captusit cu servetele cu aracet ...inspiarativ sau nu,baga felinarele aici :D
 
multu' Sandy baci! Da, Cosmin, ceva similar, dar va fi si zidarie cu elemente orizontale, voi incerca sa insinuez placi de beton sau piatra.

Mixu, la finish sper sa scoti portalele actuale si sa comanzi la Obi complicatiunile in portal...

Toate simple si bune!
 
pai in aracetul pentru servetele amesteci si ipsos (sa nu uiti de picatura de detergent) si cand inca este maleabil,trasezi rosturile la ce vrei matale...poti desena si cai verzi pe pereti daca ai chef :p