pregatiri pentru diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Test rezistenta la sarcina, cu ocazia lipirii pilelor pe o baza dreapta. Deasupra pilelor am folosit profile de lemn de carpen, vopsite cu acrilic, glet si aracet. Aceste placi insinueaza betonul care fixeaza sistemul de rulare pe pod.La pilonii de pod , in realitate se folosesc placi de plumb pentru amortizarea socurilor induse de trafic.Se muleaza natural, era o reclama dupa revolutie. Si iata ce poate polistirenul extrudat, compresie de sub 1 mm la 24 kg sarcina. Rezulta ca o pila poate sustine garantat 7 locomotive grele la HO. E ceva, nu?
 
Intre timp au aparut arbori confectionati din iarba.
tratati cu zeama de aracet, sarma, scobitoare si tus, reteta proprie.
Is curios cat rezista, macar pana in noiembrie, cand se instaleaza anarhia...
 
:D Chiar sunt reusiti. Daca ii uzi nu mai se usuca :lol:
Oricum cred ca ti-a luat ceva timp
 
timp?
glumesti...
poti face serii de 10 bucati pe ora, adica machu pichu/bucata-timp afectat.intr-o zi de vara pana-n seara bagi ca Prazlea nshpe bucati, asa ca va sfatuiesc sa incercati, nu aveti ce pierde. Numa vremea, care si asa se duce pe apa sambetei la noi...
 
:D
Ar trebui sa gasim ceva care este mai rezistent.Stiu ca este o iarba dar nu mai stiu cum ii spune.Poate ne spune cineva.
Cu ceva iarba de la noch nu ai incercat?
 
Cu iarba de noch iese cu totul altcv. Probabil daca vrei sa faci cv conifere ar fi indicat, sa sugerezi acele verzi non stop.
Ceva de genu':

asta este ce se cheama executie in burete aspru de curatat tigai, se gaseste la menaj. Aspru da bun al dracu' :D :evil:
 
incearca sa dai o mana-doua de lac transparent pe pomul din iarba...asa se pastreza mai mult timp
 
continuare la pisc, merge lent din cauza lipsei de timp.Aici si timpul e in criza, ca banii lichizi.
 
tot prepar mangal si lipesc cu glet si aracet, voi lasa suprafete si pentru vegetatie alpina. Prefer sa fie un pisc stancos, relativ golas.
 
Obiwan arunc si eu cu pietre pe aici,direct de pe munte ...arata cam ciudat culorile de pe stanci ,dupa mine prea puternic contrastul intre negru si gri ,iar cele doua culori prea puternice in esenta lor.poate e de vina aparatul foto.Uite cum vad eu stancile....



Poate te ajuta cu ceva.
 
au un reflex rosiatic de la tricoul rosu purtat in timpul pozarii
vor fi tratate si cu acrilic ocru, vag.
 
Pe aria stancoasa am pus ceva vegetatie.
Foliaj de la Woodland scenics si ce am mai avut pe acasa:
 
Ce "draci de amiaza" facusi bre, zici ca-i un aranjament Ikebana!
Parerea mea este ca acorzi prea multa atentie anumitor detalii.
 
ms, ms! harakiri!

imi place sa migalesc, de aia merg lent, ma misc Tango...
 
little obiwan chainezee
Ai grija ca tinzi sa dai in extrema faramitarii ,maruntirii si a detaliilor obosiotare fara rost . Parerea mea .... nu incerca sa reinventezi firul de iarba incercand sa-l constuiesti din atomi :D
Iar stanca aia pe bune daca nu aduce cu ikebanana , sunt total deacord cu tine sa ne inspiram din natura , si eu fac asta cand ma apuc de o diorama .... miii de poze la care ma uit dar incearca sa vezi ansamblul nu firul de praf , intai trebuie sa construiesti ansamblul dupa care sa intervii la detalii nu invers
Si iar ma repet prea multe detalii nu dau bine deoarece mintea umana si ochiul sunt cam "inapoiate" si nu retin nimic din ele daca sunt multe ingramadite .Un exemplu simplu ia o turma de oi (mnim 10)la HO aseaza-le intru-n tarc si in loc de 1 oaie pune un caine .... iti garantez ca 1 din 10 persoane o sa observe chestia asta , In schimb pune 3 oi si un caine pe o pajiste si o sa vezi ca toti o sa le vada :D
Spor la lucru si soryy daca ti-am poluat topicul asa mult dar e pacat de timpul irosit intr-o directie gresita .... parerea mea .

PS. Iar cat despre chestia cu tango-ul :fluierat: nu ai ales bine stilul ..... eventual un vals lent ...... 8)