pregatiri pentru diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
obiwan, incontestabil ca ai mana buna, talent si chestie rar intalnita (pe care eu o apreciez mult):detaliere ingrijita si studiata.Segmentul de munte e foarte frumos detaliat.Stancile si culorile sint foarte ok.Mai e nevoie de un pic de whetherizare un pic de culori de maro, cafeniu,beige -aplicate cu aerograful ar indulci nuantele reci si curate care le ai pe stanci mai ales, dar asta o poti face oricand.
Ca si critica...intradevar si mie imi sugereaza un aranjament ikebana, lucru care pe o diorama da a kitch.E prea inalta stanca si prea tasneste in sus si tufitele alea sint prea regulat dispuse.Nu ca asa ceva nu s-ar putea intalni in natura , dar pe o diorama in care oricum sintem obligati sa facem multe compromisuri nu e bine sa incercam imitarea extremelor naturii ci a obisnuitului in natura.Efectul va fi fara indoiala mult mai bun.
Oricum, detaliile imi plac mult -nota 10.La fel si inovatia cu carbunele e reusita.Baga mare mai departe :wink:
 
Eu sunt de parere ca fiecare lucreaza in primul rand pentru placerea proprie. Se vede preocuparea pentru detaliu dusa la extrem, nu e doar o reinventare a firului de iarba. Sunt regiuni din Apuseni sau de aiurea care chiar asa arata: carsturi spalate de apa si vant care se inalta semete spre cer.

http://www.panoguide.com/gallery/851/view_pp/

Si apoi Obiwan are o perceptie personala asupra naturii si elementelor peisagistice. Ca ar figresita sau ca nu...asta doar un Brancusi ar putea aprecia. Modelismul este o forma de arta si orice creatie artistica poarta amprenta autorului sau. Chiar daca realitatea este una singura, transpunerea ei pe macheta poate imbraca forme diferite. Trebuie judecata lucrarea ansamblu, si asta nu se va putea face decat la finalizarea ei. Spor la lucru in continuare!
 
cristi_m a spus:
Modelismul este o forma de arta si orice creatie artistica poarta amprenta autorului sau. Chiar daca realitatea este una singura, transpunerea ei pe macheta poate imbraca forme diferite.

Bine spus. Asta merge la sufletul meu. Asa percep si eu modelismul, o creatie, o arta, nu o imitatie papagaliceasca cu realitatea. Trebuie sa se vada si amprenta autorului.
 
:D
Da, asa cum ma hasteptam, mancav-as !


inca nu e gata, urmeaza faza cu plantat iarba , nuante calde pe stanci, asa cum sugereaza Alin. Intr-adevar varful arata ca un IKEBANA, dar nu e gata, trebuie rupta poza cu aspectul actual.

In primul rand trebuie sa-mi placa mie, dar recunosc ca trebuie sa tin cont si de ideile si sugestiile dioramistilor.

Multumesc celor care urmaresc topicul si in mod special celor care intervin indiferent daca e pro sau contra.

mai ie mult pana la sina..... ;-)
 
Am o vaga banuiala ca daca un Brancusi ar trai si astazi i s-ar rupe foarte tare de cum ne jucam noi cu trenuletele pe diorama si cum speram noi ca facem arta, nicecum sa cacdiseasca sa emita vreo oarescare parere fie ea pozitiva sau negativa despre vreo diorama....
Acuma serios vorbind modelismul este sau mai exact poate fi o forma de arta.Dar asa cum nu se numeste pictor oricine tine o pensula in mana si da cu ea pe panza tot asa nu oricine lucreaza la o diorama se cheama ca face arta...Nu fac referire la nimeni ,departe de mine intentia, cu atat mai mult cu cat purtam discutia in topicul lui Obiwan, unul dintre foarte putinii modelisti care lucreaza atent si studiat detaliile.
obivane, acuma zaresc in prima poza buretele de spalat vase -daca te prinde bunica-ta te omoara!Sper ca nu ai pretentia ca ar fi un brad?Arta -arta, da` ai cam dat-o pe expresionism iar un brad decent nu-i asa de scump.
Toate cele bune,
 
Azi am avut chef de bagat nasul in oala cu aracet si piatra. Lucrari la pod, ca vine campania si trebuie sa aibe de unde sa se arunce aia din Staff.




...in stilul caracteristic, adica migala inutila :D[/img]
 
pe bune,iti risipesti talentul.... :p
ar trebui sa te angajeze cineva timp intreg la machetat 8)

place piciorul ala la pod....mor dupa picioare frumoase :p ...adica pile :evil:
 
Esti gentil , Cosmin!
talent din parti...




Trebuie sa umplu acest segment cu ce gasesc, pana la terasamentul dintre poduri ( vor fi unul drept si unul curb separate de lucrarea in cauza).
 
de ce nu umpli cu polistiren si apoi pui peste un strat mai subtire de roci?te chinui sa faci un rambleu numai din pietre....
 
Da, Gicu, ardelean sudist... :D

diorama asta nu o sa fie gata niciodata, altfel nu mai are farmec. Dupa aia ce fac, ma uit la ea si la doua trenuri cum trec peste munca mea?

Peste pod o sa trecem , dar picam in nas... :D :D :D



pe o parte am lucrat cu piatra cacanie, pe verso cu piatra gri:



mai e mult pana departe...
 
daca tot e weekend, ma delectez cu aspectul piscului, am incercat o tenta ocru cu acrilic si incerc sa umplu spatiile goale cu vegetatie.




Continuarea lucrarilor la poduri. in prelungirea podului in aliniament voi aseza si un pod curb. Intre cele doua poduri am construit rambleul din piatra, dar trebuie sa verific inainte cat de inalt va fi, de aceea am format provizoriu ansamblul lucrarilor de arta:



As dori sa intru de pe podul curb direct in tunel, traseul va parcurge prin intuneric un segment relativ scurt ( o coama montana cam de 25 cm), apoi iese la lumina si iar in tunel.

Bine ca fac podurile si piscul, ca traseul e in aer, proiectul inca nu e definitivat. Spatiul pe care voi lucra va fi o suprafatza cu L= 4,5 m, l= 1,3 m.

Daca aveti idee despre un traseu cu sina dubla, simpla, tuneluri , rog frumos daca puteti pune la dispozitie ideile si planurile dvs, voi aprecia si tine cont.


Toate super!!!
 
apreciez munca si respect efortul depus de tine
dar nu esti pe drumul cel bun
fa ansamblul si dupa aceea vino cu detaliile
unele lucruri arata mai bine din plastic chiar daca nu ne place
sunt pereti care se pot folosi si arata super pt dimensiunea lor (costa 30 euro bucatica)

(macar daca umpleai cu aracet maro spre gri rostu dintre pietre ,e inuman de adanc nu este asaceva in realitate ...gasesti niste pietre asezate asa 2 3 buc , dar nu in cantitatea aia ..)

eu nu as incerca sa inventez roata eu as fura meserie de la altii / recuosc gusturile nu se discuta

spor la munca